Квіти

Про загибель дерев на лісових ділянках і опеньках-убивць

Вчора написала і отримала на неї такий відгук:

Чергові дурниці теоретиків. У нас вже 50 років будинок в лісі. Сосни та берези. Поступово старіють, доводиться вирубувати, підсаджуємо молоді. Ділянка з лісовим газоном, тобто трави лісові, трохи газонної, всі подстригаем. Подекуди тіньолюбні рослини, навіть півонії та півники цвітуть. Чагарник в міру. Листя частково прибираємо в компост. Гриби ростуть на пеньках опеньки. А просто засадити папороттю не цікаво.

  • Припустимо, вони росли там давно. Але сосни? Невже сосни на ділянці вже 300 років? що їх доводиться заміняти? Навряд чи. Скоріше це говорить про те, що дерева потихеньку гинуть, а так як екологія лісу на ділянці все-таки більш-менш зберігається, то процес цей не швидкий і не масовий
  • ви можете собі уявити газон, на ділянці, де ростуть опеньки? я не дуже. Їм потрібна підвищена вологість і найголовніше – гниюча деревина. Їстівні рріби на ділянці взагалі-то справа хороша, але тільки не опеньок!

Опеньок осінній, вірніше опеньок справжній (Armillaria mellea), або Біла периферична гниль деревини (коренів), є надзвичайно небезпечним грибним захворюванням рослин, могильником лісів в багатьох регіонах Землі. Не дарма його назва з латинської мови деякі перекладають як гриб армієць, штурмовик лісу. В окремих місцях у лісових районах помірної зони Північної Америки і Євразії виявлені гігантські, у багато гектар спільноти опенька осіннього, що утворилися в свій час від одного прабатька. Вік таких спільнот становить не одне тисячоліття. Одне подібне спільнота здатна розбивати будь-лісовий масив.

А взагалі, опеньок осінній здатний вражати понад 200 видів різних рослин. Крім згаданих вище лісових рослин, він вражає і багато садових рослин. Від нього страждає яблуня, груша, слива, вишня, абрикос, аґрус, суниця, виноград і ряд інших рослин. Його присутність знаходять навіть на рослинах картоплі і садових пионах. Причому в умовах садової ділянки опеньок може вражати рослини як у відкритому, так і закритому грунті. У результаті впливу гриба розвивається біла гниль коренів і комлевої частини стовбура. На відмираючих деревах під корою стовбурів і коренів помітні віялоподібні плівки грибниці. Ці плівки у молодих дерев знаходяться на товстих коренях і кореневій шийці, у старих – можуть підніматися по стовбурі на висоту до 2-3 м. Коли плівка повністю окільцює кореневу шийку або стовбур, дерево відмирає. При частковому ураженні воно сильно ослаблено.

Дерево, звичайно, чинить опір зараження, виділяючи захисні речовини, але зазвичай це тільки уповільнює, але не зупиняє згубного процесу, оскільки грибниця опенька виділяє токсини, отруйні для дерева. Молоді дерева опеньок губить за 1-3 роки, старі – років за 10, а іноді й довше.

Так що влаштувати газон і посадити сад на лісовій ділянці, звичайно можна, питання тільки, якою ціною. Якщо ви невміло втручаєтеся в існуючу екосистему і порушуєте її рівновагу, наслідки можуть бути катастрофічними. Так що, якщо ви вирішили “облагороджувати” ліс плануванням, газонами і підсипанням шару родючого ґрунту, замисліться, будь ласка. Найстрашніше, що процес загибелі порушеного лісу, нешвидкий, але невідворотний. Тому до роботи з такими ділянками треба підходити максимально делікатно.